Ana sayfa E İNSAN Yine imam hatip yine taciz

Yine imam hatip yine taciz

119
PAYLAŞ

Konya’daki bir imam hatip ortaokulunda 13 ve 14 yaşlarındaki 2 kız öğrenciye tacizde bulunan kantin işletmecisi A.U. (59), ‘çocuğa cinsel istismar’ suçundan her bir taciz olayı için 8 yıl 4 ay olmak üzere toplam 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Olay, 2017 yılının Mart ayında, kent merkezindeki bir imam hatip ortaokulunda meydana geldi. Okulda kantin işleten A.U., sınıf arkadaşı olan S.Y. (14) ile S.S.’yi (13) kantine geldiklerinde cinsel istismara maruz bıraktı. A.U., tostlarını kendileri yapmaları için tezgahın arkasına geçmelerine izin verdiği kız öğrencilere burada da istismarda bulundu. Öğrenciler de bu sırada A.U.’nun elini itip, bağırarak, istismardan kurtuldu.

REHBER ÖĞRETMENE ANLATTILAR

Öğrenciler, daha sonra acıktıklarında kantine gitmeyip, arkadaşlarına sipariş vermeye başladı. A.U.’nun istismarını her geçen gün artırması üzerine S.Y. ve S.S., durumu rehber öğretmene anlattı. Rehber öğretmenin de kendisine anlatılanları okul yönetimine söylemesi üzerine savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. A.U., suç duyurusu üzerine tutuklandı.

Cumhuriyet savcılığınca, A.U.’nun, 2 öğrenciye sürekli istismarda bulunduğu, tacizini zaman zaman sözlü olarak da gerçekleştirdiği, öğrencilerin yaşları dikkate alınarak, iftira atmaları için bir neden olmadığı gerekçeleriyle ‘çocuğa cinsel istismar’ suçundan yargılanması talep edildi.

Konya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan A.U., duruşmalarda suçlamaları kabul etmeyip, kendisine iftira atıldığını ileri sürdü.

‘YAPMA DEDİKÇE ARTTIRIYORDU’

İstismara maruz bırakılan öğrencilerden S.Y., duruşmadaki ifadesinde, “Biz, sınıf arkadaşıyız. Aynı servisle birlikte okula gidip, geliyoruz. Sabahları ders başlamadan yarım saat kadar önce okulda oluyoruz. Kahvaltı yapmak için kantine gittiğimizde bizim tezgah arkasına geçerek, tost yapmamıza izin veriyordu. Bir süre sonra bizi taciz etmeye başladı” diye konuştu.

S.S. ise “Bu tacizler hemen hemen her gün oluyordu. Tacizlerin dozunu gittikçe artırdı. Biz, ‘Yapma’ dedikçe yapmaya devam etti. Bize cinsel içerikli sözler söylüyordu. Biz de durumu öğretmenimize söyledik. Onlar da polise haber verdi” dedi.

16 YIL HAPİS

Mahkeme heyeti, A.U.’yu taciz suçunu birden fazla gerçekleştirdiği gerekçesiyle her bir taciz olayı için 8 yıl 4 ay olmak üzere toplam 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.