Dünyanın en saçma tarım ve hayvancılık politikası

203

Göreve; üretimi düzenlemek için politikalar ve projeler üretmeyi hedefleyerek gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, kentten köyüne geri dönen çiftçi ailelere 300 damızlık koyun verileceğini belirtti. Fakıbaba ayrıca koyunlara bakan kişilere asgari ücret verileceğini söyledi.

Bu bir habere bakalım ve istediğimiz yere çakalım içeriği değil. Öncelikle belirtmem gerekirse Fakıbaba’yı seviyorum. Göreve geldiğinden beri dürüst ve çalışkan bir bakan karakteri yansıtan bir kişi. Bakanlıktaki kadrolar içerisinde özellikle usulsüz işlemlere karşı duran bir karakter yansıtıyor.

Başhekimlik yaptığı dönemden sonra ilk olarak bağımsız girdiği yerel seçimler ile birlikte Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı olan Fakıbaba, sonradan AK Parti’ye katılan ve Türkiye siyasetine bağımsız olarak adım atmış ender kişiliklerinden bir tanesi. Fakat Türkiye’nin tarım ve hayvancılık politikasına çözüm olarak getirdiği öneri, Türkiye’nin üretmeye duyduğu ihtiyaca ne kadar ihtiyacı olduğunu kötü bir örnek üzerinden gösteriyor.

Yeni Şafak’ın haberine göre; ”Köyden şehire gitme. Hem maaşını al hem de kendi işinin patronu ol” açıklamasıyla yeni projesini tanıtan Bakanlık, projenin köyden şehre gidişi önlemede kullanılacak bir araç olduğunu belirtiyor. Projeyi, Fakıbaba’nın ifadeleriyle özetleyelim: ”Her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyunu alan ayrıca asgari ücret alacak.

Sigortasını da yapacağız. Yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. Sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210 bin lira eder.”

Kalıcı çözüm bu politikada mı?

Türkiye’de köyde üretimi arttırmak, tüketen ve gıda mallarını dışarıdan ithal eden bir ülke için yegane çözüm. Bunda herkes ortak bir fikri paylaşıyor; ancak şehir hayatına alışmış ve artık üretim olmayan, yapılamayan, yapılsa bile yok pahasına satılan bir düzende şehre gelmeye mecbur kalan insanları köye geri yollayıp, araziyi de ipotek olarak almak; kalıcı çözümden epeyce uzak bir yere düşüyor.

Türkiye’de 2016 verilerine göre toplam 30 milyon koyun var. Proje kapsamında 100 bin kişinin başvurması dâhilinde bu koyunların tümünün proje kapsamında değerlendirileceği malum, böyle bir düzende yeterli koyun sayısı karşılanabilecek mi?

Yerli ırk mevcutsa Türkiye’de et fiyatlarının pahalılığı neden yerli ırkların bulunmaması düzleminde değerlendiriliyor?.

Eğer ithalat yolunca gidilecekse, proje için bir ithalat masrafı verilecek, bu rakam ne kadar olabilir?

Projenin Fakıbaba tarafından ayrıntılandırılmaması; geri dönmek isteyebilecek köylülerin kafasında soru işareti oluşturabilir. Birçok köylünün göç etme nedenleri arasında gübre, elektrik gibi konaklamaya ve tarıma dair nedenler olurken; bu nedenlerin düşünülmemesi ve olaya sadece hayvan sahipliği üzerinden bakılması da göçün hangi yolla önlenebileceğine dair soru işaretlerini oluşturuyor.

Peki çözüm ne?

Türk tarım ve hayvancılığında üretimi geçelim, yapılan üretimde de bir plansızlık mevcut. Üretim planlamasının doğru yapılmaması, üretimdeki eksikliğin nerelerde olduğunu belirsiz kılıyor. Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık geçtiğimiz günlerde açıklamıştı: ”Sebze tohumunu yurtdışına 12.76 dolardan satmışız, 105.2 dolardan geri almışız.

Yani aynı kilogramdaki sebze tohumu alışımız ve satışımız arasında tam 8 kat fazla para ödemişiz.” Yani bu noktada da tohumdan gübreye, yemden ilaca, etten mahsule kadar tüm ürünlerin ithal edildiği bir ortamda üreticinin mağduriyeti planlamanın ve ithalat denkleminin kurulamamasından kaynaklanıyor. Üretimi sağlayan en önemli nedenlerden biri olarak da kooperatifleme seviyesini belirtebiliriz.

Üretici, satış fiyatını belirleyemiyor, kendisini koruyacak ve danışacak bir kooperatif eksikliği mevcut. Bu durum, yerli üreticinin büyük firmalar ve zincirlere karşı yenik düşmesine sebebiyet veriyor ve bu noktada üreticiye yönelik yardım sağlaması gereken kamu kuruluşları yetersiz kalıyor. Üretimin yapıldığına, fiyatın belirlendiğine ve ne kadar üretimin yapıldığına dair süreci denetleyecek bir kamu mekanizması gerekiyor.

Tüm bunları özetle toparladığımız vakit, bir zamanların gıda ambarı olarak nitelenen Türkiye’nin tarımda ve hayvancılık neredeyse tüm ürünlerini ithal eden bir ülkeye dönüşmesi kaçınılmaz oluyor ve üreticinin taleplerini değerlendirecek, büyük tekellere karşı üretici kollayacak ve kalıcı çözümleri sağlayacak bir devlet politikasını gerekli kılıyor.

Bakanlığımızın geçici ve ayağı yere basmayan projeler yerine, köylüyü yeniden üretici pozisyonuna getirecek hamleler yapmasını temenni ederek bu içeriğe son verelim.

06.02.2018 Ilgaz Fakıoğlu