Gözlemciler yeni bir aurora türü keşfetti: Steve

155
Pic by Paul Zizka/Caters News -(Pictured: The unexplained natural phenomenon known as STEVE arcs across the skies in the Canadian Rockies.) - A group of Northern Light chasers have discovered a mysterious new aurora light...and called it STEVE. The phenomenon, which appears as a bright purple streak across the sky, was spotted by a group of Northern Light enthusiasts who go by the name of the Alberta Aurora Chasers on Facebook. Photographs shared with the Facebook group - for members of the public interested in taking and sharing pictures of the Northern Lights and Aurora Borealis - would often feature the mysterious arc but no one knew what it was. At a loss at what to call the light, the group started to referring to it as Steve and the name quickly caught on. Group member, Paul Zizka, managed to capture some images of the extraordinary sight during a trip to Alberta in Canada. SEE CATERS COPY

Dünyamızın belki de ne güzel gökyüzü manzaralarından biri olan kuzey ışıklarına yeni bir tür eklendi. Keşfeden ekibin ‘Steve’ adını verdiği bu tür, şimdiye kadar keşfedilen en sıcak aurora türlerinden biri.

Kanadalı bir grup gözlemci, kuzey ışıklarını fotoğraflarken fark etmeden yeni bir tür keşfetti. Kanada Calgary Üniversitesi’nden Eric Donovan’ın şans eseri denk geldiği fotoğraf dikkatini çekti ve görselde görünen ışık üzerine araştırmalar yapmaya başladılar. Gözlemcilerin proton yayı olduğunu düşündükleri şeyin aslında yeni bir aurora olduğu ise yapılan bu araştırmalar sonrasında ortaya çıktı.

Avrupa Uzay Ajansı’nın gönderdiği Swarm uydusu, gözlemlenen bu fenomenin ısısının 3000 derece olduğunu ortaya koydu. Keşfi yapan grup, gördükleri şeyin ne olduğundan emin değillerdi bu yüzden ona ‘STEVE’ (Strong Thermal Emission Velocity Enhancement) ismini koydular. Sonrasında ise inanılmaz güzellikteki bu morumsu yeni auroranın ismi Steve olarak anılmaya devam etti.

Bu konu üzerine çalışan birçok gökbilimci var. Ancak artık yeni bir aurora keşfetmek için sanırım iyi bir fotoğraf makinesi de yeterli. Yıllardır incelenen bir gök fenomeninin, meraklı bir gözlemci tarafından keşfedilmesi ise bunun bir göstergesi olabilir.

Dünya üzerinde keşfedilmemiş belki de binlerce güzellik var ve her geçen gün bir yenisi ile tanışmaya devam ediyoruz. İnsanlık var oldukça da bu güzelliklere yenileri eklenmeye devam edecek gibi görünüyor.